Verem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Verem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Verem hastalığı, toplumda her yaştan bireyi etkileyebilen ve sosyal sınıf farkı gözetmeksizin ortaya çıkabilen ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu hastalığa, Mycobacterium tuberculosis adı verilen bir bakteri neden olur. Tüberküloz olarak da bilinen verem hastalığı, en çok akciğerleri etkiler ancak vücuttaki diğer organlara da zarar verebilir. Tedavi edilmezse veya etkili bir tedavi uygulanmazsa, hastalık ölümcül olabilir. Ancak, doğru tedavi ile hastalar tamamen iyileşebilir.

Verem Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Verem mikrobu, tedavi edilmemiş aktif akciğer veya larenks tüberkülozu olan hastalardan bulaşır. Mikrop, hastaların öksürmesi, nefes alması, konuşması veya hapşırması ile havaya yayılarak sağlıklı bireylere nefes yoluyla bulaşır. Ancak bu mikrobu kapmak için hasta kişilerle belirli bir süre birlikte olmak gerekir. Sokaklarda bulunan veremli kişilerden mikrobu alma olasılığı düşüktür. En fazla aile içindeki bireylerden veya çalışma ortamındaki arkadaşlardan verem mikrobu bulaşır. Hastalığın tedavisine başlanırsa, kısa sürede bulaşıcılık özelliği ortadan kalkar. Verem hastalığı hava yoluyla bulaşır ve mikrop vücuda girdikten sonra aylarca, bazen yıllarca hastalık belirtisi göstermeyebilir. Bağışıklık sistemi mikropları bloke ederek sessiz kalmalarını sağlar. Buna kişinin enfekte olması, verem enfeksiyonu adı verilir. Bu durumda tüberkülinle yapılan cilt testi pozitif sonuç verir; ancak bu süreçte mikroplar bloke haldedir.

Verem Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Verem hastalığı, mikropların aktifleşmesiyle ortaya çıkar. Tedavi edilmezse, yerleştiği organda veya diğer organlarda hasara neden olup ölümcül sonuçlara yol açabilir. Organlarda iltihaplanma ve erimeye neden olarak organın işlevini bozar. Mikrobun vücutta hastalık yapma süresi değişkenlik gösterir. Kişinin bağışıklık direnci düşükse, hastalık daha hızlı gelişir. Özellikle AIDS, alkol bağımlılığı, diyabet, böbrek hastalığı, ilaç bağımlılığı, sigara kullanımı ve kanser türleri gibi durumlar verem hastalığının hızlı gelişmesine neden olabilir.

Verem hastalığı tanısı, kişinin balgamında mikrobun bulunmasıyla konur. Akciğer röntgeni ve belirtiler verem şüphesine yol açar. Özellikle iki haftayı geçen öksürük, gece terlemesi, iştahsızlık, ateş, halsizlik, göğüs ağrısı, kan tükürme ve kilo kaybı gibi belirtiler verem hastalığının bulgularıdır. Bu belirtiler hafif derecede başladığı için hastalar doktora gitmekte gecikebilir. Bazıları bu belirtileri sigara gibi başka etkenlere bağlar. Bu nedenle verem hastalığı daha fazla ilerleme gösterir. Verem Savaşı Dispanserleri, bu hastalıkla ilgili tanı işlemlerini, tedaviyi ve takip işlemlerini ücretsiz olarak gerçekleştirir.

Verem Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde verem hastalığının tedavisinde oldukça güçlü ilaçlar kullanılmaktadır. Mikropların etkisiz hale getirilmesi için verem tedavisi sırasında dört farklı ilaç kullanılır. Bu mikroplar yavaş çoğaldığı için tedavinin uzun sürmesi gerekir. Hastalarda en az altı ay tedavi devam eder. Daha önce uygulanan beslenme, stresten uzak kalma ve iklim değişikliği gibi önlemler, ilaçların kullanımıyla önemini kaybetmiştir. Yeni tedavi yöntemleri sayesinde hastaların daha fazla yaşama şansı bulunmaktadır. Verem hastalığı bulaşıcı ve ölümcül bir hastalık olduğundan, hastaların tedavisi toplum sağlığını doğrudan etkilemektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sığır Tüberkülozu Belirtileri ve Tedavisi

Sığır Tüberkülozu Belirtileri ve Tedavisi

Verem Bulaşıcı mı?

Verem Bulaşıcı mı?

Tüberküloz Verem Belirtileri ve Tedavisi

Tüberküloz Verem Belirtileri ve Tedavisi

Tüberküloz Basili

Tüberküloz Basili

Lenf Tüberkülozu Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Tüberkülozu Belirtileri ve Tedavisi