Verem Bulaşıcı mı?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Verem Bulaşıcı mı?

Verem bulaşıcı mı, Verem hastalığının bir diğer ismi de Tüberküloz hastalığıdır. Bu hastalık bulaşıcı hastalıkların arasında yer alırken havada bulunan asılı damlacık sebebiyle bu havanın solunması yoluyla bulaşmaktadır. Verem hastalığı bulaşan kişilerin genelde hapşırması aşırı şekilde öksürmesi gibi solunum yoluyla oluşan rahatsızlıklara sebep olur. Verem hastalığının vücutta ilk ulaştığı yer akciğerdir. Daha sonrasında beyin ve kemiklere kadar ilerleyerek birçok organa ulaşıp oralarda yaşadığı görülür.


Verem hangi koşullarda bulaşır?


Verem hastalığı bulaşıcı hastalıklar arasında yer alır. Özellikle bu hastalığa yakalanan hastaların hastanede tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde ev ortamında bulundukları zaman bulaşıcı olduğundan dolayı ailenin diğer bireylerine bulaşma ihtimali yüksektir. Aile bireylerinden biri verem hastalığına yakalandı ise diğer aile bireylerinin maske kullanmaları son derece önemlidir. Solunum yoluyla bulaştığı için bu hastalıktan korunmanın en önemli yolu maske kullanmaktır. Bu sebeple solunum yoluyla bulaşan verem hastalığına karşı maske kullanmanın önemi büyüktür. Verem hastalığının hava yoluyla bulaştığından dolayı bu hastalığı taşıyan kimselerin kullanmış olduğu bardak, kaşık, çatal gibi kullandığı malzemelerden hastalığın bulaşmadığı bilinir. Ayrıca kişinin günlük taze düzenli ve dikkatli beslenmesi ile verem hastalığının kolay kurtulması sağlanır.

Verem hastalığı hava yoluyla bulaştığı için bulaşıcı hastalıklar arasında yer alırken lenf yoluyla ve kan yoluyla vücuda dağılabilen mikrobik bir hastalıktır. Bu hastalık uzun süren bir hastalık olması sebebiyle bulaşıcı olmasından dolayı bu haftanın atlatılması için dikkatli ve özenli bir bakım gerekir. Bu hastalık bulaşıcı olurken akciğer veremine sebep olmaktadır. Vücudun bağışıklık sistemi ne kadar güçlüyse verem hastalığına yakalanma riski o kadar azalır. Vücutta verem mikrobu genellikle akciğer bölgesine yerleştikten sonra bu bölgenin zayıflamasına neden olur. Daha sonra burada üremeye başlayarak diğer organlara yayılmaya başlar. Ayrıca verem hastalığından kurtulmak için veya verem hastalığına yakalanmamak için nemli ve rutubetli ortamlardan uzak kalmak son derece önemlidir. Ayrıca bu hastalığa yakalanmamak için sigara ve alkolden uzak durmak son derece önemlidir. Verem hastalığı bulunan kişinin kapalı bir ortamda öksürmesi veya hapşırması sebebi ile havaya yayılan basiller sonucunda bu bölgede bulunan diğer kişilere de verem hastalığının bulaştığı gözlenir. Bu sebepten dolayı verem hastalığı bulunan kişinin özel bir ortamda gerekirse karantinaya alınarak tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Verem Bulaşıcı Mı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Aktif Tüberküloz Nedir?

Aktif Tüberküloz Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Verem Savaş Dispanseri Görevleri ve Faydası

Verem Savaş Dispanseri Görevleri ve Faydası

Tüberküloz Beslenme Nasıl Yapılmalı?

Tüberküloz Beslenme Nasıl Yapılmalı?

Verem Dispanseri Belirtileri ve Tedavisi

Verem Dispanseri Belirtileri ve Tedavisi

Tüberküloz Bakterisi Nedir ve Nasıl Bulaşr?

Tüberküloz Bakterisi Nedir ve Nasıl Bulaşr?

Verem Belirtileri ve Tedavisi

Verem Belirtileri ve Tedavisi